Spoznaj EEA

Rozhovor s pomocnou koordinátorkou v Málage

Jeden z prvých rozhovorov, ktoré sme si pre teba pripravili, je s našou novou pomocnou koordinátorkou Emou. Ema sa pridala k nášmu tímu koncom roka 2022 a po niekoľkých mesiacoch môžeme povedať, že sme sa rozhodli správne. Ema pozná na vlastnej koži to, čím si prechádzajú všetci naši študenti. 

Naša osobná skúsenosť a individuálny prístup je základ našej práce. 

Snmka obrazovky 2023-02-21 132006png

Tak a teraz hop na rozhovor!

Môžeš sa nám na začiatok predstaviť a povedať niečo o sebe? 

Ahoj! Volám sa Ema Capková, mám 20 rokov a pochádzam z okolia Košíc. Aktuálne som študentka na univerzite v Španielsku, v meste Málaga. Na Slovensku som študovala na päťročnom bilingválnom gymnáziu v Košiciach a to konkrétne na Parku mládeže 5, v španielskej sekcii. V minulosti som sa venovala všetkému možnému, ako napríklad spevu, kresleniu, baletu, futbalu. Momentálne sa popri vysokej škole venujem už iba tancu a občas navštívim aj fitness centrum. Medzi moje obľúbené aktivity patrí jazda na koni, prechádzka po pláži, alebo čas strávený v kruhu mojich blízkych.

Prečo si sa rozhodla pre vysokú školu v Španielsku a čo ťa motivovalo k štúdiu práve tam? 

Keďže celé moje štúdium na strednej škole sa točilo okolo španielskeho jazyka, rozhodla som sa absolvovať ročný študijný pobyt v školskom roku 2019-2020 v Španielsku v Málage s agentúrou EEA. Opúšťala som ho s ťažkým srdcom. Našla som si skvelých kamarátov, ktorí ma sprevádzali celým mojim pobytom (naďalej sa s nimi stretávam), úžasnú hosťovskú rodinu, ktorú beriem ako moju vlastnú a dokonca aj priateľa, ktorý je po mojom boku už tretí rok. Už v tom čase som vedela, že sa do Málagy opäť vrátim. Po skončení strednej školy som sa rozhodla poslať prihlášku na vysokú školu do Španielska a podarilo sa. Momentálne študujem prvý rok marketing, na univerzite v Málage. Zatiaľ sa mi darí, tak verím, že úspešne dokončím všetky štyri roky, ktoré mám pred sebou.  

IMG_6501JPG

Bolo pre teba ťažké rozhodnúť sa pre život mimo Slovenska, preč od kamarátov a rodiny?

Ako sa hovorí ¨Všade dobre, doma najlepšie!¨ Ani u mňa to nebolo a ani nie je inak. Mám šťastie, že mám rodinu a kamarátov, ktorí ma podporujú v mojich rozhodnutiach a to je práve to, čo ma drží zvládať takú diaľku (a samozrejme aj dlhé videohovory). Veľké plus mi dal práve aj študijný pobyt, kedy som si mohla prvýkrát vyskúšať takýto samostatný život, ak nepočítam internátny život v Košiciach. Avšak stále prídu aj ťažšie momenty, kedy by som sa najradšej teleportovala domov rýchlosťou svetla. Vtedy mi už len zostáva počkať si na nejaké prázdniny a hurá domov!

Na konci roka 2022 si sa pridala k EEA a stala si sa pomocnou koordinátorkou v Španielsku. Prečo si sa rozhodla pre túto prácu?

Keďže som sama mala skúsenosť so študijným pobytom práve vďaka EEA, prišla mi ako perfektná príležitosť začať s nimi spolupracovať a tak aj pomôcť budúcim študentom v ich ceste za dobrodružstvom. Okrem toho, ako som už spomínala, venujem sa marketingu a prišla mi ako skvelá príležitosť využiť moje poznatky v praxi a mať možnosť realizovať sa práve v tejto sfére.

V čom spočíva tvoja úloha pomocnej koordinátorky?

Ako pomocná koordinátorka pripravujem rôzne aktivity a výlety pre študentov, aby sa mohli odreagovať a oddýchnuť si od školy, no zároveň aj spoznať krásy Málagy a okolitých miest. Venujem sa aj marketingu, grafickému dizajnu, teda pomáham s vizuálom sociálnych sieti EEA. Do budúcna by som sa rada venovala aj písaniu blogu, tvorbe podcastu a videí. Mojou hlavnou úlohou je nadviazať dobré vzťahy so študentmi a získať si u nich dôveru, aby vedeli, že sa na mňa môžu vždy obrátiť s akoukoľvek prosbou a že som tu pre nich. Okrem toho, komunikujem s rodinami, v ktorých sa nachádzajú naši študenti, aby som sa uistila, že je všetko v poriadku a že sú všetci spokojní.

Čo ťa na tom všetkom najviac baví?

Na mojej práci ma najviac baví to, že mám možnosť predať svoje osobné skúsenosti zo štúdia iným študentom a tak im zjednodušiť ich pobyt a zároveň byť súčasťou ich dobrodružstva a nezabudnuteľných spomienok. Takisto je pre mňa veľkým plusom mať možnosť rozvíjať sa v odbore, ktorý študujem.  

Kde sa vidíš za 5 rokov?

Momentálne ma čakajú 4 roky štúdia na vysokej škole, takže predpokladám, že sa po jej ukončení budem zaujímať o svoj ďalší rozvoj. To, či sa mi podarí uplatniť sa práve tu v Španielsku je ďaleká budúcnosť, keďže stále sa môže všetko zmeniť. Snažím sa myslieť pozitívne.

Čo by si povedala študentom, ktorí rozmýšľajú o pobyte? Máš pre nich aj nejaké rady?

Určite by som odkázala všetkým potencionálnym študentom, aby sa do toho nebáli ísť, pretože svoje rozhodnutie neoľutujú. Práve naopak, zdokonalia sa v španielskom jazyku, spoznajú novú kultúru, zažijú nezabudnuteľné spomienky a naučia sa samostatnosti. 

1132022 20_42_29jpg