Čas Vianočný

Vianočný čas je obdobím plný magie a tradícií, no každá krajina si ho oslavuje svojím jedinečným spôsobom. V dnešnom blogu sa pozrieme na rozdiely medzi vianočnými sviatkami v Španielsku a na Slovensku, kde každá kultúra prináša svoje vlastné zvyky a rituály.

Ježíško alebo Traja králi?

V Španielsku si nedávajú vianočné darčeky až do dňa Troch kráľov, ktorý prichádza 6. januára. Tento deň je plný farieb a veselých sprievodov, ktoré sa konajú v mnohých mestách. Trojica kráľov, Melichar, Gašpar a Baltazár, nahrádzajú klasického Ježiška a obdarúvajú deti. V rámci sprievodu hádžu cukríky a malé darčeky deťom na uliciach, čím vytvárajú nezabudnuteľné spomienky. 

Na Slovensku sa darčeky tradične darujú na 24. decembra, na samotný Vianočný večer. Ježiško prichádza v noci a necháva pod vianočným stromčekom drobné darčeky pre všetkých rodinných príslušníkov.

Vianočná večera a jedlá

V Španielsku sa vianočná večera líši v každej rodine, avšak mnohé sa zameriavajú na morské plody a špeciálne pokrmy, ako sú "Pavo Trufado" (husia pečienka s hlivou), "Sopa de Galets" (polievka s veľkými cestovinami), šunka "Jamón ibérico", paella, sladkosti ako "Turron" (mandľový nugát) , "Polvorones" (arašídove koláčiky) a "Roscon de Reyes" (vianočný koláč s ovocím) v ktorom sa ukrýva figúrka jedného z Troch kráľov. Komu sa podarí nájsť figúrku v jeho odkrojenej časti koláča, bude mať šťastie.

Na Slovensku je vianočná večera tradične pôstná a často obsahuje jedlá, ktoré neobsahujú mäso. K štandardným pochúťkam patria ryba, kapustnica (kapustová polievka s hubami a klobásou), a celá škála sladkostí vrátane tradičného medovníka či perníkov.

Sprievody a trhy

Ako som už spomínala, v Španielsku majú na Troch kráľov rozsiahle sprievody, známe ako "Cabalgata de Reyes". Tieto sprievody, plné farebných kostýmov a hudby, prechádzajú mestami a dedinami, aby oslavovali príchod Troch kráľov. Počas sprievodov králi rozdávajú sladkosti a vytvárajú atmosféru radosti a spoločenstva.

Tak ako aj na Slovensku aj v Španielsku sa tradične konajú vianočné trhy, kde môžete nájsť ručne vyrobené výrobky, jedinečné darčeky a tradičné vianočné dobroty ako pečené gaštany a “buñuelos” (sladké šišky s čokoládou), avšak chýba im nejaký vianočný nápoj, ako napríklad punč. Na trhoch panuje atmosféra pohody a rodinnej radosti, a ľudia sa zídu, aby spoločne oslavovali tento výnimočný čas.

Vianočná lotéria v Španielsku

V Španielsku je Vianočná lotéria obrovskou udalosťou, známou ako "El Gordo" alebo "The Fat One". Táto tradícia siaha až do roku 1812 a je najväčšou lotériou na svete. Rodiny, priatelia a dokonca celé komunity sa často zjednotia a spoločne si kupujú lístky. Keďže ceny sú vysoké, výhry v tejto lotérii môžu zmeniť život. Výsledky sú vyhlásené 22. decembra, a výhercovia môžu mať skutočne veselé Vianoce. 

Čísla losujú deti zo základnej školy San Ildefonso v Madride, ktorá bola predtým sirotincom. Vo dvojiciach vyberajú dve drevené guľôčky z dvoch veľkých zlatých bubnov. V jednom bubne sú guľôčky s každým číslom lístka, v druhom výhra, ktorá je potom s daným číslom spojená. Deti, „los niños de San Ildefonso“, predstupujú vo dvojiciach a vyberajú a spievajú číslo z jedného bubna a potom vyberajú a spievajú výhernú sumu pre toto číslo z druhého bubna. Obrad sa nazýva „el soniquete de los Niños de San Ildefonso“ a koná sa v madridskom divadle Teatro Real.

Vianočné polnočné omše v Španielsku

Vianočná polnočná omša, známa ako "La Misa del Gallo" alebo "Kohútia omša", je v Španielsku dôležitou súčasťou vianočných osláv. Mnohí ľudia sa sústreďujú na tento náboženský rituál, ktorý začína o polnoci. Po omši sa často stretávajú s rodinou a priateľmi, aby oslavovali spoločne a začali vianočnú večeru.

Día de los Santos Inocentes

V Španielsku sa vianočná sezóna začína 28. decembra, keď si ľudia vymieňajú vtipné žarty a falošné novinky, podobné aprílovým žartom. Tento deň je známy ako "Día de los Santos Inocentes" (Deň svätých nevinných), a tradícia spočíva v tom, že ľudia sa snažia prehnať druhých a zábavne sa klamú.

Hoci vianočné sviatky sú v podstate o rodine, láske a tradíciách, každá krajina pridáva do svojho sviatočného mixu svoje jedinečné prísady. Či už sledujete Troch kráľov v Španielsku alebo očakávate príchod Ježiška na Slovensku, vianočné obdobie je časom, kedy sa spájame s našimi blízkymi, tešíme sa z dobrej stravy a darujeme lásku jeden druhému.

Autorka: Ema Capková